sobota 17. ledna 2015

První telefonát z nebe - Mitch Albom


Autor: Mitch Albom
Počet stran: 264
Nakladatelství: Práh
Vyprávění: Er forma

Anotace: Jednoho dne v michiganském městečku Coldwater zazvoní telefon. Hlas říká, že volá z nebe. Je to největší zázrak v historii? Nebo nějaký krutý vtip? Jakmile se zvěsti o podivných telefonátech rozšíří, do Coldwateru se začnou sjíždět cizinci, aby byli také u toho.
Ve stejnou dobu se do Coldwateru vrací z vězení pilot s pošramocenou pověstí Sully Harding a zjišťuje, že rodné město zachvátila "zázračná horečka". Dokonce i jeho malý syn s sebou nosí telefon na hraní a doufá, že se mu z nebe ozve maminka.
Zatímco telefonátů přibývá a na povrch začínají vyplouvat důkazy o životě po životě, město - a celý svět s ním - se mění. Jedině Sully, který zůstává přesvědčen, že po tomhle smutném životě už nic nenásleduje, zkoumá fenomén do hloubky, rozhodnutý jeho existenci vyvrátit - kvůli synovi i kvůli vlastnímu zlomenému srdci.
Mitch Albom souvisle přechází mezi dobou vynálezu telefonu v roce 1876 a dnešním světem, posedlým další úrovní komunikace, a bere své čtenáře na dechberoucí cestu horečné naděje.
Bravurní příběh o lásce, minulosti a víře.

Už když vidíte knihu v rukou poprvé, je jasné, že máte v ruce něco neobyčejného. Obálka je prostá a jednoduchá, ale na můj vkus až příliš umělá. Přijde mi, že by se daleko víc hodilo něco jemnějšího, mystičtějšího, co by víc odpovídalo příběhu. Každopádně výjimečný je hlavně vnitřek knihy - nemyslím teď po obsahové stránce, ale po té grafické. Text je zarovnán doleva, ne do bloku, což vidím asi poprvé. Odstavcům chybí odrážky, takže všechny začínají ve stejné rovině. To je další věc, která mě upoutala. Obecně to při čtení neruší, ale je to skutečně zvláštní. Ne vyloženě rušivé, ale na první pohled je vidět, že je kniha jiná než většina ostatních.


Příběh sleduje více postav, z nichž se dá označit jako nejhlavnější Sully, bývalý voják, který si musel odsedět deset měsíců ve vězení. Jeho žena je mrtvá a on vychovává malého syna Julese. Když v Coldwateru začínají zvonit telefony a volající jsou mrtví, kteří volají svým milovaným, je k celé věci pořádně nedůvěřivý. Zvlášť proto, že jemu telefon ještě nezazvonil.

Autor v knize vypráví velice zajímavý příběh, o kterém čtenář dlouho neví, jestli dojde k rozumovému vysvětlení a někdo si se všemi lidmi jen zahrává, nebo se potvrdí, že telefonáty jsou skutečně z nějakého místa mimo naši Zemi i naše chápání. To je velké plus, protože tak na příběh láká i lidi, kteří nadpozemskou tématiku nemají příliš v lásce, a drží čtenáře až do poslední chvíle v pochybách, jestli se jedná skutečně o něco magického, nebo je to pouze něco jako detektivní příběh o odhalení podvodníka.


První telefonát z nebe je příběh o lásce, která poutá lidi k sobě, o naději, o víře, o doufání, že po smrti přijdeme na nějaké lepší místo.  Je to jedno z těch děl s výjimečnou myšlenkou, které nutí čtenáře přemýšlet jak nad příběhem, tak nad tím, co by se asi dělo, kdyby byl příběh reálný. Příjemné je navíc i to, že přestože to téměř vypadá na knihu s náboženským podtextem, autor knihu nezaložil na náboženství jako takovém, ale spíš na obyčejné víře, kterou v sobě máme asi všichni. Takže čtenáře do ničeho nenutí, nepodsouvá mu náboženství, ale naopak ho vede k tomu, aby si udělal vlastní názor a zamyslel se.

Přestože se autor snažil postavy vykreslit, někdy jsem se do nich nedokázala příliš vžít a nikoho jsem si moc neoblíbila. Řekla bych, že mají všichni takový podobný základ, možná až na skeptika Sullyho. Také zde není nikdo vyloženě špatný, nějaký záporák, To mi ale nijak nevadilo, protože nikoho takové příběh vůbec nepotřeboval.

Autor píše velmi čtivě, lehce, ale zároveň dokáže popsat vše, co je potřeba. Kniha je to zkrátka opravdu zajímavá a pozoruhodná. Nezaručuji, že se bude líbit všem, ale řekla bych, že všichni, kteří mají vztah k tajemnu a nejasnostem, si přijdou na své. A stejně tak i ti, kteří mají rádi příběhy, kde čtenář dlouho neví, na čem je. Myslím, že První telefonát z nebe dokáže zaujmout už jen svou anotací a grafickou úpravou vnitřku knihy, i svou myšlenkou a poselstvím.

Hodnocení: 80%

Klady
Zápory
Napětí až do konce
Občas je příběh až příliš vyumělkovaný
Zajímavé téma
Poměrně jednotvárné postavy
Vsuvky o Alexandru Grahamu Bellovi


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihcentru, moc si toho vážím :)

7 komentářů:

  1. To zarovnání je opravdu zvláštní a originální, možná by mi to vadilo ze začátku, ale určitě bych si zvykla. Jinak to vypadá zajímavě, hlavně ta myšlenka, škoda jen těch postav. Mám ráda, když má každý svůj specifický charakter. Hezká recenze :)

    OdpovědětVymazat
  2. Vypadá to moc zajímavě, určitě bych knihu chtěla zkusit. A to zarovnání mě velice zaujalo, to se jen tak nevidí :D Recenze se ti moc povedla (ostatně jako i ty ostatní :D)

    OdpovědětVymazat
  3. Skvělá recenze a hlavně krásné fotky :) O téhle knížce jsem ještě neslyšela, ale zaujala mě, takže šup s ní na wishlist :)

    OdpovědětVymazat
  4. nádherné fotky :3 recenze mě skutečně zaujala - taková kniha, která člověka donutí zamyslet se nad originálním tématem, proč ne :) až budu mít více času, podívám se po ní :))

    OdpovědětVymazat
  5. Krásná recenze a fotky. :) Tuto knihu neznám, ale kouknu se po ní. :)

    OdpovědětVymazat
  6. Tuhle knihu dostal můj starší bratr k Vánocům a začínám přemýšlet o tom, že mu ji ukradnu :D

    OdpovědětVymazat
  7. Nevím, nevím, obálka se mi naopak líbí, i když bych změnila povrch, na kterém domek stojí. To je jen detail. Nevím ani, zda by mě to zaujalo, jelikož z tvé recenze bych byla připravená na "oddechovku". Zároveň mě ale láká to nevědomí - Je to něco, čemu nelze porozumět, nebo si z nich někdo tropí žerty? Vypadá to, že to není "můj žánr", ale jednou jí možná šanci dám. A děkuji za krásné komentáře na mém blogu (:

    OdpovědětVymazat